Oznakowanie linii – kiedy, gdzie i dlaczego jest stosowane?

Oznakowanie drogowe

Oznakowanie linii to najprostszy i najszybszy sposób na wydzielenie pasów ruchu, metoda na usprawnienie komunikacji podczas remontów drogowych, ale też wydzielenie przestrzeni wyłączonej z ruchu. Oznakowanie linii służy nie tylko samym użytkownikom drogi – pozwala ono na przeprowadzanie prac drogowych w sposób bezpieczniejszy.

Oznakowanie linii drogowych podczas remontów

Linie drogowe to nic innego jak poziome znaki drogowe, które przekazują kierującym informacje o przyjętym sposobie przebiegu ruchu. Stosowane są one wtedy, kiedy oznaczenia pionowe są niewystarczające lub kiedy nie ma ich w ogóle. Linie wyznaczają pasy jezdni, krawędź jezdni, mogą to być także linie wyznaczające pasy dla pieszych, przejazdy dla rowerzystów, miejsca postojowe. Linie poziomie na drogach mogą być również tworzone okazjonalnie, najczęściej  w czasie remontów dróg, kiedy konieczne jest wyznaczenie tymczasowego toru jazdy. Znaki drogowe poziome są koloru białego lub żółtego.

Oznakowanie linii z podstawami Nicrobase
Oznakowanie linii z podstawami Nicrobase

Oznakowanie linii za pomocą odpowiednich znaków

Kiedy konieczne jest oznakowanie linii na drodze? Przede wszystkim w sytuacjach, kiedy zmienia się organizacja ruchu i kierujący pojazdami muszą być świadomi tych zmian. Podczas wszelkich remontów dróg stosowane jest oznakowanie w formie tablic kierujących, umieszczanych najczęściej na gumowych podstawach drogowych. Wyznaczenie linii pozwala na lepsze uwidocznienie zmiany przebiegu pasa ruchu, ale też na wyłączenie pasa z użytkowania na czas prac remontowych, wyznaczenie krawędzi jezdni. Oznakowanie linii wykorzystywane jest także na parkingach, by wydzielić strefy wyłączone z ruchu.

Podstawy drogowe – niezbędne podczas oznaczania linii drogowej

Oznaczanie linii możliwe jest przy użyciu podstaw drogowych. Montowane są na nich odpowiednie znaki czy tablice. Podstawy drogowe pod znaki Nicrobase to produkt rekomendowany w czasie planowania remontów drogowych i oznakowania linii na jezdni w tym czasie. Podstawy wykonywane są z materiałów pochodzących z recyklingu, dostępne są w dwóch wariantach: 20 i 30 kg. Dzięki odpowiedniej wadze świetnie spełniają swoje zadanie, nie zmieniają miejsca położenia. Podstawy drogowe umożliwiają dowolne rozmieszczenie znaków ostrzegawczych czy tablic informacyjnych, dodatkowe oznaczenie linii poprzez zastosowanie słupków ostrzegawczych. Wysoka jakość oferowanych podstaw pozwala na komfortowe przeprowadzanie zaplanowanych prac drogowych.